Napisz, czego szukasz

  lub wybierz temat pomocy

  • Co się dzieje po ponownym otwarciu gry?

   Gra otwiera się zawsze w miejscu, gdzie ostatnio ją zamknięto. Jeśli dziecko robiło ćwiczenia, wówczas gra otworzy się w widoku paczki zadań i ostatnio wykonane zadanie będzie odznaczone jako zaliczone.

  • Co to jest kod aktywacyjny?

   Właściwy kod aktywacyjny to unikalny ośmioelementowy ciąg znaków, uprawniający do korzystania z portalu Balon Blum w określonym zakresie. Można go kupić w sklepie internetowym: sklep.nowaera.pl i na podany adres e-mail otrzymać kod. Jakiekolwiek problemy z kodem aktywacyjnym należy zgłaszać w formularzu zgłoszeń (szukaj: Kontakt) lub dzwoniąc pod numer infolinii: 801 88 10 10.

  • Co to jest kod dostępu do Wyszukiwarki Nauczyciela?

   Nauczyciele współpracujący z Nową Erą mogą otrzymać kod dostępu do Wyszukiwarki ćwiczeń dla Nauczyciela. Ci którzy współpracują z innymi wydawnictwami powinni zadzwonić na infolinię 801 88 10 10 lub 58 721 48 00.

  • Co to za komunikat po 30 minutach grania?

   To komunikat, który postanowiliśmy umieścić w trosce o prawidłowy rozwój dziecka. Dzieci w wieku 3-6 lat nie powinny spędzać wielu godzin z komputerem lub tabletem. Po każdych 30 minutach gry system wyświetla na cały ekran animację o treści: „Balon się zmęczył! Zrób sobie przerwę, bo grasz już 30 minut!” Wyświetlony komunikat nakładany jest na ekran, na którym obecnie przebywa Gracz. Wyłącza wszystkie inne dźwięki gry. Komunikat sam się wyłącza po kilku sekundach. Gracz może kontynuować grę.

  • Co zrobić, gdy wygasła licencja?

   W każdej chwili można ją przedłużyć, wykupując nowy kod. Na 2 tygodnie przed terminem wygaśnięcia licencji użytkownik jest o tym informowany. Jest więc sporo czasu na podjęcie decyzji. W Panelu Rodzica/Nauczyciela System wyświetla użytkownikowi wszystkie istniejące profile i gry do profili. Te nieaktywne, są wyszarzone, a po kliknięciu w nieaktywny wyświetlany jest komunikat – licencja wygasła, wprowadź kod, Anuluj lub Przejdź do sklepu.

  • Co zrobić, gdy zapomniałem/łam hasła?

   Odzyskiwanie hasła odbywa się na ekranie logowania. Pod polem Hasło znajduje się link Zapomniałem/łam hasła. Wystarczy kliknąć ten link i poczekać na e-maila, który umożliwi wymianę hasła na nowe.

  • Co zrobić, gdy zbyt długo ładuje się filmik wybranej krainy?

   Jeśli ładowanie filmiku wybranej krainy trwa zbyt długo, wystarczy wybrać przycisk „Pomiń", co spowoduje przejście do gry.

   Jeśli użytkownik korzysta z przeglądarki Firefox i problem długiego ładowania filmiku powtarza się częściej, może to wynikać z ustawień przeglądarki. Aby je zmienić, należy przejść do zakładki „Narzędzia" lub rozwinąć menu przeglądarki (kliknąć przycisk "hamburger" - trzy poziome paski), a następnie wybrać „Ustawienia". Na lewym pasku bocznym należy kliknąć w „Prywatność i bezpieczeństwo" i po prawej stronie znaleźć blok „Uprawnienia". Znajduje się tam pole „Automatyczne odtwarzanie", a po jego prawej stronie przycisk „Ustawienia". Po kliknięciu tego przycisku pojawi się okienko „Automatyczne odtwarzanie - uprawnione witryny" z rozwijaną listą przy polu „Domyślne dla wszystkich witryn", zawierającą rodzaj uprawnień do zastosowania. Należy wybrać opcję „zezwalanie na dźwięk i wideo" i kliknąć „Zachowaj".

  • Czy mogę założyć profil gracza, gdy nie mam kodu aktywacyjnego?

   Aby stworzyć profil gracza, trzeba być uprawnionym do korzystania z gry. W tym celu należy kupić kod aktywacyjny. Można go kupić w sklepie internetowym: sklep.nowaera.pl i na podany adres e-mail otrzymać kod.

  • Czy można jedną grę włączyć na dwóch różnych urządzeniach jednocześnie?

   Nie. Na jednym profilu można grać tylko na jednym urządzeniu w danym czasie (nawet jeśli użytkownik ma dwie gry do profilu). Jeśli gracz ma uruchomioną grę na urządzeniu (np. tablecie), a w tym czasie inny gracz loguje się na innym urządzeniu (np. laptopie) i wybiera profil tego samego gracza, gra jest aktywna na laptopie, a na tablecie pojawia się komunikat: „Upps!!! Twoja gra została uruchomiona na innym urządzeniu”.

  • Czym się różni profil gracza od profilu grupy?

   Użytkownik zarejestrowany na portalu Balon Blum jako Nauczyciel zakłada profil dla grupy przedszkolnej, bo razem z grupą, najczęściej na tablicy interaktywnej, rozwiązuje zadania i przechodzi przez kolejne wyzwania w grze, obserwuje postępy w grze grupy przedszkolnej. Natomiast użytkownik Rodzic/Opiekun zakłada profile dla swojego dziecka, obserwuje postępy w grze konkretnego dziecka, korzysta z rad ekspertów przeznaczonych dla konkretnego gracza – dziecka.

  • Do czego upoważnia mnie kod aktywacyjny?

   Kod aktywacyjny uprawnia do korzystania z portalu Balon Blum w określonym zakresie: Balon Blum dla 3–4-latków – cała gra lub Balon Blum dla 5–6-latków – cała gra, a jeśli jesteś nauczycielem/nauczycielką współpracującą z Nową Erą i masz kod dostępu do wyszukiwarki ćwiczeń – Balon Blum dla Nauczycieli z wyszukiwarką ćwiczeń.

  • Gdzie kupić kod aktywacyjny?

   Kod aktywacyjny do portalu można kupić w sklepie internetowym Nowej Ery: sklep.nowaera.pl

  • Kiedy kod aktywacyjny jest niepoprawny?

   Kod niepoprawny to taki, który nie został zakupiony w sklepie internetowym Nowej Ery: sklep.nowaera.pl, a podczas wpisywania go w polu Kod dostępu system nie chce go przyjąć. W wypadku problemów z niepoprawnym kodem, prosimy o kontakt pod numerem telefonu 58 721 48 00 lub przez formularz kontaktowy.

  • Jak stworzyć profil gracza?

   Już na samym początku korzystania z portalu Balon Blum, czyli przy wpisywaniu kodu aktywacyjnego. Wystarczy wpisać imię dziecka i wybrać obrazek – może to być jeden z gotowych awatarów do wyboru lub zdjęcie dziecka wklejone z własnych zasobów w komputerze. Na koniec wystarczy kliknąć przycisk Zapisz.

  • Po co mi profil gracza?

   Profil gracza/grupy jest niezbędny, by rozpocząć grę. Jeden kod aktywacyjny pozwala utworzyć jeden profil gracza. Jeśli masz więcej dzieci, możesz tworzyć oddzielne profile dla każdego z nich, zakupując kolejne kody aktywacyjne. Nowy profil możesz utworzyć w dowolnej chwili. Dzięki profilowi gracza/grupy przedszkolnej można na jednym ekranie przełączać się pomiędzy graczami – gdy na przykład rodzic wykupił gry dla rodzeństwa. Profil pozwala też zbierać dane o postępach gry konkretnego gracza/grupy przedszkolnej.

  • Co to jest wyszukiwarka ćwiczeń?

   Wersja dla nauczyciela (dostępna po zarejestrowaniu się na portalu jako nauczyciel i wpisaniu specjalnego kodu) wyposażona jest dodatkowo w specjalną wyszukiwarką ćwiczeń. Pozwala ona na dostęp do wszystkich ćwiczeń z obu grup wiekowych. Nauczyciel, po wpisaniu kodu dostępu do wyszukiwarki, może wybrać, czy chce skorzystać na zajęciach z gry, czy też potrzebuje konkretnych ćwiczeń na konkretne obszary rozwoju dzieci lub na konkretne tematy. Jeśli tak – wystarczy, że w odpowiednie okienko wpisze wyraz, np. dom, zima, święta, rodzina, bezpieczeństwo, a wówczas wyświetlą mu się ćwiczenia, które na różne sposoby podejmują wybrany temat, albo z gotowej listy wybierze obszar, który akurat chce ćwiczyć, np. logiczne myślenie, wprowadzenie do matematyki, sprawność manualna, percepcja wzrokowa i inne, odpowiednie dla wieku dzieci.

  • Jak korzystać z wyszukiwarki ćwiczeń?

   Wyszukiwarka ćwiczeń znajduje się w Panelu Nauczyciela. Można z niej korzystać na trzy sposoby. Albo wybierając z list: Wiek dziecka, Umiejętności i Szczegółowy zakres umiejętności (np. 5–6-latki/Logiczne myślenie/Klasyfikowanie), albo wpisując w pole Tematy ćwiczeń temat, który nauczyciel akurat omawia podczas zajęć (np. choinka), albo skorzystać z obu tych opcji jednocześnie. Rozwijana lista pomoże mu wybrać interesujący go zakres, a w dole  ekranu pokażą się miniatury/kafelki ćwiczeń w wybranym zakresie. Wystarczy kliknąć miniaturę/kafelek, by wejść do wybranego ćwiczenia. Te oznaczone zielonym „ptaszkiem” były już kiedyś wykonywane przez nauczyciela.

  • Jak są oznaczone zadania w wyszukiwarce?

   Zadanie, które zostało wykonane oznaczone jest „ptaszkiem” na zielonym tle. 

  • Jak wyczyścić wyniki filtrowania w wyszukiwarce?

   Nauczyciel może wyczyścić wyniki filtrowania, wybierając z listy Wybierz… lub, w wypadku wyszukiwania tematami ćwiczeń, klikając przycisk x.

  • Co to znaczy zgoda handlowa?

   To zgoda na wysyłanie informacji dotyczących produktów i usług oferowanych na rynku wydawniczym, przez Nową Erę i podmioty współpracujące z wydawnictwem Nowa Era, w tym należące do grupy kapitałowej.

  • Co to znaczy zgoda na przetwarzanie danych osobowych?

   Nowa Era przetwarza dane osobowe wyłącznie dla określonych i zgodnych z prawem celów, głównie dla potrzeb umożliwienia użytkownikom korzystania z usług świadczonych drogą elektroniczną, rozwoju oferowanych produktów i do celów edukacyjnych. Dane osobowe zbierane są w zakresie koniecznym do osiągnięcia realizowanego celu.

  • Jak nadać lub cofnąć zgody?

   Podczas rejestracji Użytkownik nadaje/cofa zgody na przesyłanie informacji handlowych, akceptuje Regulamin i Politykę prywatności. W Panelu Rodzica/Nauczyciela w zakładce Ustawienia konta również widoczne są zgody. To tam można je zaznaczyć/odznaczyć. 

  • Jak działa pomoc – ikona koło ratunkowe?

   To pomoc dla gracza. Klikając w koło ratunkowe, Baj lub Bajeczka podpowiadają, co należy (technicznie) zrobić, aby wykonać zadanie. Polecamy dzieciom tablety do gry w Balona Bluma (bo wówczas ćwiczenia mają większy sens, pomagają w koordynacji ręki ioka, mają większy wpływ na rozwój mózgu), dlatego tekst pomocy jest przystosowany do tabletów, (np. pacnij, a nie kliknij myszką).

  • Jak działają ćwiczenia do drukowania

   Ćwiczenia do drukowania są oznaczone ikoną drukarki. Po otwarciu takie ćwiczenie można wydrukować (klikając przycisk z  drukarką) lub wysłać na e-mail (klikając przycisk z kopertą). Ćwiczeń tych w odróżnieniu od interaktywnych, nie wykonuje się na ekranie komputera, ale na kartce papieru po uprzednim wydrukowaniu. Ćwiczenie jest zaliczone, gdy zostanie wysłane na e-mail lub wydrukowane. 

  • Jakie gry Balon Blum mogę kupić?

   • Balon Blum dla 3-4 – latków i Balon Blum dla 5-6 – latków oraz Wyszukiwarka dla Nauczyciela - dostępna wyłącznie dla nauczycieli w ramach współpracy z wydawnictwem Nowa Era.

  • Po co mi Panel Nauczyciela?

   Panel Nauczyciela to przestrzeń zarezerwowana dla Nauczyciela. To tutaj można sprawdzić postępy w grze grupy przedszkolnej, edytować profile grup czy ustawienia konta, ale też zrestartować grę czy uzyskać pomoc w obsłudze gry. W Panelu Nauczyciela znajduje się też Wyszukiwarka ćwiczeń, gdzie nauczyciel, po wpisaniu kodu dostępu do wyszukiwarki, ma dostęp do wszystkich ćwiczeń dla obu grup wiekowych, może wyszukiwać interesujące go ćwiczenia po kategoriach ćwiczonych umiejętności lub po tematach. 

  • Po co mi Panel Rodzica?

   Panel Rodzica to przestrzeń zarezerwowana dla dorosłego opiekuna gracza. To tutaj można sprawdzić postępy w grze dziecka, edytować profile graczy czy ustawienia konta, ale też zrestartować grę. Panel Rodzica zabezpieczony jest kontrolą rodzicielską – działaniem matematycznym, które utrudni dziecku dostanie się do niego i na przykład nieumyślne zrestartowanie gry.

  chmurka chmurka chmurka chmurka